Rekompensata w naturze pracy w nadgodzinach

Za pracę w niedzielę, święto lub inny dzień wolny od pracy, należy się pracownikowi dodatkowy dzień wolny.
Są jednak sytuacje, w których praca trwała dłużej bądź krócej, niż wynosi dniówka.
Czas wolny przysługuje za pracę w nadgodzinach występujących w dni, które zgodnie z harmonogramem są dniami pracy. Może on być oddawany na dwa sposoby – albo na wniosek pracownika w proporcji 1:1 (czyli godzina czasu wolnego za jedną przepracowaną nadgodzinę), albo z inicjatywy pracodawcy w proporcji 1:1,5 (czyli półtorej godziny wolnego za jedną przepracowaną nadgodzinę).
Dni wolne udzielane są za pracę w niedzielę, święto lub w dniu wolnym od pracy wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik otrzymuje cały dzień wolny również wtedy, gdy w niedzielę, święto lub w dniu wolnym przepracował tylko kilka godzin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Czas pracy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Rekompensata w naturze pracy w nadgodzinach

  1. Darek pisze:

    Nieraz jest tak że po prostu ludzie nie mają wyjścia bo zarabiają za mało na godzinę i po prostu muszą podejmować pracę w niedziele żeby utrzymać rodzinę. Bywają różne przypadki. Ale jak dla mnie każdy ma rozum i widzi że w Polsce żyje się dla pracy a niestety nie odwrotnie. Ale „taki mamy klimat”

  2. BHPEX pisze:

    Tak., to prawda, że sytuacja życiowa zmusza niejednokrotnie ludzi do podejmowania pracy w dniach wolnych. Ważne tutaj jest, aby otrzymywać za to odpowiednią rekompensatę. Są firmy, które, oprócz dni wolnych, oferują pracownikom dodatkowe pieniądze. Takie rozwiązanie sprawia, że „i wilk syty i owca cała”. Jeśli wejdzie ustawa o zakazie pracy w niedzielę, sytuacja nieco się skomplikuje. Ciekawe, czy wówczas przepisy prawa pracy i przepisy bhp będą przestrzegane, czy w niektórych branżach poszerzy się czarny rynek, albo szara strefa…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 6 = dwadzieścia cztery