Zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 roku

Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 22 lutego 2016 roku, wprowadza spora zmian odnośnie umów o pracę.

  1. Wprowadzenie 3 letniego limitu okresu czasu, na jaki można zawierać umowy na czas określony: Do tej pory brakowało przepisu, który wprowadzałby limit czasu na jaki można zawierać umowy o pracę na czas określony. Po zmianach, maksymalny okres na który można zawrzeć taką umowę, będzie wynosił 33 miesiące. Po upływie tego okresu, umowa o pracę na czas określony przekształca się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Mechanizm ten dotyczy także sytuacji, gdy zawarto kilka umów o pracę na czas określony lub podpisano aneksy. Jeżeli do 33 miesięcy dodamy 3 miesiące umowy na okres próbny okaże się, że umowy na czas określony można zawrzeć maksymalnie na okres 3 lat.
  2.  Każda czwarta umowa o pracę zawarta pomiędzy tym samym pracownikiem i pracodawcą staje się umową o pracę na czas nieokreślony, bez względu na okres czasu jaki upływa pomiędzy tymi umowami. Zniesiona zostanie obecna zasada, że każda czwarta umowa o pracę na czas określony staje się umową o pracę na czas nieokreślony, jeżeli odstęp czasowy pomiędzy ustaniem jednej a zawarciem kolejnej umowy wynosi 1 miesiąc.
  3. Zrównanie okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Okresy wypowiedzenia dla umów zawartych na czas nieokreślony będą takie same jak dla umów zawartych na czas nieokreślony (od 2 tygodni do 3 miesięcy) i zależne od okresu pracy u danego pracodawcy. Nadal nie wprowadzono obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy pracę na czas określony.
  4. Likwidacji ulega umowa na czas wykonania określonej pracy, przy czym do czasu ich wygaśnięcia, będą stosowane przepisy dotychczasowe.

Zasadniczo do większości umów o pracę na czas określony istniejących w dniu wejścia w życie zmian znajdą zastosowanie nowe regulacje .

Okresy zatrudnienia mające wpływ na terminy wypowiedzenia i obliczanie okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, liczone będą od dnia wejścia w życie zmian.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 roku

  1. Hosting pisze:

    Opisane powyzej zmiany moga miec istotne znaczenie dla pracodawcow. Po pierwsze nowela moze w praktyce ograniczyc mozliwosc wykorzystania umow terminowych, w szczegolnosci w przedsiebiorstwach, ktore preferowaly zawieranie umow terminowych na okresy trzyletnie lub dluzsze. Dodatkowo, koniecznosc zastosowania okresow wypowiedzenia uzaleznionych od stazu pracy u danego pracodawcy wydluzy procedure wypowiadania tych umow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ dwa = 9