Czy pracodawca ma obowiązek inicjować powołanie rady pracowników ?

Ustawę z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z dnia 10 maja 2006 r), stosuje się do pracodawców wykonujących działalność gospodarczą ,zatrudniających co najmniej 50 pracowników.

Ustawa ta omawia szeroko kwestię powoływania rady pracowników. Nie da się jednak ukryć, że istnieją firmy zatrudniające ponad 50 pracowników a w których nie powołano rady pracowników. Głównie dlatego, że pracownicy nie podjęli żadnych kroków w tym kierunku a i pracodawcy się nie spieszyli. I teraz działy HR zastanawiają się, czy taka praktyka stanowi naruszenie prawa ? Czy należy się obawiać jakichś konsekwencji prawnych ? Może warto zainicjować samemu proces powołania takiej rady ?

W końcu w ustawie jest i przepis karny:

Art. 19. 1. Kto wbrew przepisom ustawy:

1)   uniemożliwia utworzenie rady pracowników,

2)   nie podaje informacji, o której mowa w art. 7 ust. 5,

3)   nie organizuje wyborów rady pracowników lub je utrudnia,

4)   nie informuje rady pracowników lub nie przeprowadza z nią konsultacji w sprawach określonych w ustawie lub utrudnia przeprowadzenie konsultacji,

5)   dyskryminuje członka rady pracowników w związku z wykonywaniem przez niego czynności związanych z informowaniem i przeprowadzaniem konsultacji

– podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Otóż zasadniczo powodów do niepokoju nie ma i nie trzeba nic robić.

Chodzi o to, że zgodnie z art. 8 ustawy, wybory członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek grupy co najmniej 10 % pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Powołanie rady pracowników jest więc prawem pracowniczym a nie obowiązkiem pracodawcy. Jeżeli pracownicy nie wystąpią z wnioskiem o którym mowa wyżej, pracodawca nie ma prawnego narzędzia zainicjowania całego procesu. Nie ma po prostu podstawy prawnej do podejmowania w tym zakresie inicjatywy przez pracodawcę. Nie ma też obowiązku informowania pracowników o treści tej ustawy.

Zatem tylko wtedy, jeżeli pomimo złożenia przez odpowiednią liczbę pracowników prawidłowego wniosku, pracodawca nie uruchomił przewidzianej prawem procedury powołania rady pracowniczej i wyboru jej członków, można mówić o naruszeniu prawa i  ewentualnej odpowiedzialności.

 

Andrzej Zacharzewski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy pracodawca ma obowiązek inicjować powołanie rady pracowników ?

  1. Edyta Odrzywolek pisze:

    Witam, a co się dzieje , jeśli pracownicy zglosili tylko jednego kandydata (pracodawca zatrudnia 50 pracownikow)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 3 = cztery