Uelastycznienie czasu pracy

Mamy kolejne zmiany kodeksu pracy wpływające korzystnie na czas pracy pracownika oraz organizację pracy.

Co do zasady nadal okresem rozliczeniowym jest okres 4 miesięczny. Jeśli jednak spełnione są warunki określone w treści art. 129 Kodeksu Pracy tj przyczyny obiektywne techniczne bądź też leżące po stronie pracodawcy w zakresie organizacji pracy.  Wtedy istnieje możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Warte podkreślenia jest to, iż zmiany takie mogą być wprowadzone w  każdym systemie czasu pracy, pod warunkiem iż jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. – Dzięki temu pracodawca, mając mniej zleceń, ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie i wcześniej puści ich do domu. Kiedy pojawi się więcej zamówień załoga zostanie w pracy odpowiednio dłużej – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wprowadzono również ustawową możliwość – dotychczas stosowaną na zasadzie pewnego porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem – ustalenia różnych godzin rozpoczynania pracy.  W szczególności dopuszczalne jest aby rozkład czasu pracy przewidywał przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu – czyli rozpoczynamy pomiędzy 7 a 9 zaś koniec pracy w danym dniu jest odpowiednio zależny od godziny rozpoczęcia.

Wprowadzenie takich regulacji jest możliwe wyłącznie za zgodą działających w firmie związków zawodowych. Jeśli ich nie ma pracodawca będzie musiał porozumieć się przedstawicielami pracowników.

Zmiany zostały wprowadzone w życie 23 sierpnia 2013 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czas pracy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 × jeden =