Optymalizacja kosztów osobowych – Informatyk a umowa o dzieło

Jednym ze sposobów optymalizowania kosztów firmy jest pozyskiwanie usługodawców w formie osób współpracujących na podstawie umów cywilno-prawnych, w odróżnieniu od zatrudniania w formie umowy o pracę.

Częstym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest zatrudnienie informatyków na podstawie umowy o dzieło. Informatycy bowiem często zajmują się działalnością, która ma konkretny wymiar w postaci określonego rezultatu.

Umowę o dzieło można zastosować, kiedy dana osoba ma do wykonania określone zadanie, którego wynikiem będzie określony oczekiwany rezultat czyli właśnie dzieło. Ważne jest aby to „dzieło” było mierzalne i ujęte w „namacalnej” formie.

Przy zastosowaniu tego rozwiązania w odniesieniu do studentów będziemy mieli do czynienia z ograniczeniem kosztów przedsiębiorcy, bowiem w przypadku zatrudniania studentów umowa o dzieło nie powoduje obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Pobierana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19%. A zamawiający nie ponosi zatem dodatkowych kosztów związanych z wynagrodzeniem.

Również dla wykonawcy dzieła pojawiają się  wymierne korzyści z świadczenia usług w takiej formie, ze względu na wysokość kosztów uzyskania przychodów. W zależności od przedmiotu umowy mogą one wynosić:

  • 50% (tzw. autorskie koszty uzyskania przychodu) – jeśli przedmiotem umowy jest autorskie opracowanie dzieła (np. stworzenie nowego programu komputerowego),
  • 20% (standardowe koszty uzyskania przychodów stosowane w umowach cywilnoprawnych) – gdy przedmiot umowy nie spełnia przesłanek do zastosowania kosztów autorskich (np. informatyk zobowiązał się do przygotowania stanowisk komputerowych na szkolenie).

Jeżeli jednak informatyk ma zajmować się od strony technicznej urządzeniami komputerowymi w firmie oraz dbać o poprawne funkcjonowanie sieci informatycznej – w efekcie takiej pracy nie osiągnie on żadnego rezultatu ani nie wytworzy konkretnego dzieła. W takim przypadku właściwsza będzie umowa zlecenia – jako umowa starannego działania, w której zleceniobiorca zobowiązuje się do starannego wykonywania powierzonych mu obowiązków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii optymalizacja kosztów zatrudnienia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Optymalizacja kosztów osobowych – Informatyk a umowa o dzieło

  1. Nastepnym etapem jest wdrozenie zmian bedacych konsekwencja audytu, uwzgledniajacych proponowane przez Kancelarie rozwiazania zmierzajace do optymalizacji kosztow zatrudnienia oraz stworzenie mechanizmow motywujacych kluczowych pracownikow i wspolpracownikow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 7 = jeden